IV. Ulusal Kadın Temalı Öğrenci Kongresi

Davetli Konuşmacı

PROF. DR. KADRİYE BAKIRCI

Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamlamıştır. İstanbul Barosu üyesi olup, Avrupa Konseyi Hukukçulara Yönelik İnsan Hakları Eğitimi Programı eğitmenlerinin yetiştirilmesinde sertifikalı eğitmen olarak görev yapmakta, Danışma Kurulu ve Şiddet Komitesi üyesi olarak yer almaktadır. Ayrıca The Institute of Advanced Legal Studies (London University), the London School of Economics and Political Science Law Department, Cambridge University Faculty of Law, Stockholm University Faculty of Law, Columbia University Faculty of Law, Lund University Faculty of Economics and Management Business Law Department, and the International Labour Organisation (Geneva) gibi birçok kurumda misafir öğretim üyesi olarak bulunmuştur. Prof. Dr. Kadriye Bakırcı Avrupa Birliği Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Ayrımcılık Yasağı Hukuku Ağı tarafından, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Hukuku alanında Türkiye Temsilcisi (Uzmanı) seçilmiştir.

Uzmanlık alanları arasında karşılaştırmalı iş ve sosyal güvenlik hukuku, iş dünyası ve insan hakları, yeni teknolojilerin (dijitalleşme gibi) iş hukukuna etkisi, işin geleceği, yeni çalışma biçimleri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ayrımcılık yapmama, şiddet, çalışma yaşamında sağlık ve güvenlik, kadınların, çocukların, engellilerin ve göçmenlerin insan hakları, işle ilgili ihbarlar, insan kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, uluslararası göç, zorunlu göç, zorla çalıştırma, emek sömürüsü, kadınların ücretsiz çalışması, güvencesiz çalışma, köleliğin modern biçimleri, yoksulluk, adalete erişim ve iklim değişikliği gibi konular gelmektedir.

Görev yaptığı üniversitelerde 1998 yılından bu yana çeşitli idari görevlerde ve kurul üyeliklerinde bulunmuştur. Daha önce İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Anabilim Dalı Başkanı, Özel Hukuk Anabilim Dalı Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Eğitim Komisyonu Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Etik Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır. Halen Hacettepe Üniversitesi Sağlık ve Güvenlik Merkezi Yönetim Kurulu, Engelliler Merkezi Yönetim ve Danışma Kurulları üyesi ve Hacettepe Hukuk Fakültesi Kalite Güvence Komitesi üyesidir.

Sayısız kitap, makale ve bildiriye imza atan Prof. Dr. Kadriye Bakırcı Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk profesörü olarak görev yapmaktadır.

DOÇ. DR. SİBEL BAYIL OĞUZKAN

1979 yılında doğan Doç. Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan lisansını Balıkesir Üniversitesinde, yüksek lisans ve doktorasını ise Gaziantep Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 2014 yılında Gaziantep Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda Dr. Öğr. Üyesi olarak çalışmalarını sürdüren Oğuzkan 2020 yılında doçent unvanı almıştır.

2016-2021 yılları arasında Gaziantep Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüğü yapmıştır. Ayrıca aynı yıllar arasında Fikri Sinai Haklar Komisyonu üyeliği yapmış ve 2019’dan itibaren Gaziantep Kent Konseyi Akademi Komisyonu’nda yer almıştır. Birçok projesi ile kadın konusu ve sorunlarına dikkat çekmiştir.

2016 yılında Uluslarası Bilim ve Teknoloji kongresi ümit vaat eden genç bilim insanı ödülüne layık görülen Doç. Dr. Sibel Bayıl Oğuzkan halen Gaziantep Üniversitesi’ndeki görevine devam etmektedir.

TOP